Elektrické kreslo bolo prvýkrát použité v roku 1890. Američania ho vynašli ako údajne “humánnejší” spôsob popravy. Dodnes sa v niektorých amerických štátoch používa ako alternatíva ku smrtiacej injekcii.
Prečítajte si o ňom niekoľko faktov, ktoré ste (ne)chceli vedieť.
Elektrické kreslo pôvodne neslúžilo na usmrcovanie
Elektrické kreslo ako prvý vynašiel Thomas Alva Edison, avšak kvôli inému zámeru ako usmrcovanie väzňov. Chcel dokázať, aký nebezpečný je dvojfázový (striedavý) prúd, ktorý objavil Nikola Tesla. Edison bol totiž zástancom používania jednosmerného prúdu. Túto bitku však prehral, v roku 1896 totiž striedavý prúd využila firma Westinghause Electric Corporation pri stavbe elektrárne na Niagarských vodopádoch. S nápadom popravovať elektrinou prišiel až zubár Alfred P. Southwick. Prvé elektrické kreslo na popravy vyrobili v New Yorku v roku 1888, prvým popraveným bol istý vrah svojej družky.
Pred smrťou prebiehajú prípravy
Posadiť niekoho na elektrické kreslo neznamená, že sa privedie a posadí. Najskôr sa osoba musí oholiť a ostrihať a samozrejme sa podáva tiež posledné jedlo. Ostrihaný a oholený musí väzeň byť kvôli tomu, aby kovová lebka nasadená na hlavu, nemala nič medzi kožou a elektródou a elektrina nemala žiadne zábrany. Potom sa už len zaviažu oči a ide sa na vec.