Posmrtné fotografie či rádioaktívna kozmetika: 15 divných vecí, ktoré robili ešte naši PREDKOVIA

Doba sa mení a vďaka novým technológiám a metódam výskumu môžeme mať možnosť naučiť sa nové veci o našich predkoch. To, čo niekedy oni považovali na úplne bežnú súčasť života, by si mnohí z nás dnes nevedeli predstaviť.

Ak si myslíte, že ľudia boli v minulosti menej excentrickí než dnes, zamyslite sa nad ich módou a tradíciami. Možno zmeníte svoj názor. Zozbierali sme niekoľko zaujímavostí, ktoré naši predkovia považovali za normálne. Zistili sme, že nie sme až tak zvláštni.

Prvý a druhý spánok

Európania, ktorí žili v stredoveku, praktizovali to, čo teraz nazývame dvojfázovým spánkom. Prvý spánok začal pri západe slnka a trval až do polnoci; potom sa ľudia prebudili a ostali bdieť 2-3 hodiny. Niektorí využívali tento čas na modlitbu alebo čítanie, a niektorí ho strávili so svojou rodinou alebo susedmi. Potom prišiel čas druhého spánku, ktorý trval až do východu slnka.

Na to, aby lekári vyhnali zlých duchov, vyvŕtali do lebky človeka dieru

V stredoveku boli lekári vždy nadšení, keď mohli skúmať ľudské telo, a preto používali niekoľko osvedčených metód na ľudí, ktorí mali kŕče, bolela ich hlava či mali nejaké infekcie. Trepanácia, čiže vyvŕtanie diery do lebky, bol jeden zo spôsobov, ktorý doktori používali. Mysleli si, že bolesti hlavy a podobné problémy sú zapríčinené zlým duchom. Našťastie, koncom stredoveku sa táto metóda vytratila.

Živé budíky

“Knocker-upper” bolo povolanie, ktoré existovalo od polovice 18. storočia až do roku 1950. Úlohou bolo prebudiť ľudí, ktorí vstávali skoro. Zaklopali na okno svojich klientov s palicami alebo strieľali do okien hrach. Nie je jasné, kto prebudil “prebúdzačov”, ale je tu verzia, že pred prácou nešli do postele.