10 najlepších filmov, ktoré svojim úspechom zatienili svoje literárne predlohy

--advertisment--

Ak patríte k nadšencom ako literatúry, tak filmu, určite nám dáte za pravdu, že vybrať 10 naozaj kvalitných a hodnotných snímok podľa knižnej predlohy je nevďačne náročná úloha a jej výsledok je do veľkej miery subjektívny. My sme sa napriek tomu o to pokúsili a zozbierali sme tie, ktoré sú ešte populárnejšie, než kniha samotná.

Zelená míľa

Kriminálna dráma s prvkami fantasy, Zelená míľa, nie je len výborným filmom, ale aj knihou s rovnomenným názvom. Tá pochádza z pera amerického autora desiatok bestsellerov, Stephena Kinga. Dej retrospektívne pojednáva o živote dozorcu Paula Edgecomba (Tom Hanks), ktorý počas svojho pôsobenia na oddelení pre odsúdených na smrť stretne Johna Coffeyho (zosnulý Michael Clarke Duncan). Coffey sa prejaví ako pokojný väzeň s obmedzenou slovnou zásobou, ale s o to netradičnejšími schopnosťami liečiť nielen ľudí, ale aj zvieratá.

Pianista

Jeden z najsilnejších vojnových filmov, odohrávajúci sa v období druhej svetovej vojny, nakrútil v roku 2002 režisér Roman Polanski na základe autobiografickej predlohy od Wladyslava Szpilmana s názvom Smrť mesta (názov Pianista kniha dostala až v roku 2003). Film získal Zlatú palmu na filmovom festivale v Cannes, dve ceny Americkej filmovej akadémie (jednu z nich získal Adrien Brody, ktorý vo filme stvárnil hlavnú postavu), a množstvo iných cien. Szpilman bol v Poľsku žijúci Žid, ktorému sa počas deportácie do koncentračných táborov podarí uniknúť a zvyšok vojny prežije v úkryte vo Varšave, kde sa stane svedkom historického Varšavského povstania.

Pokračovanie na ďalšej strane

--advertisment--