10 psychologických faktov, ktoré o nás veľa vypovedajú

Cítime sa šťastnejšie, keď sme zaneprázdnení

Predstavte si, že ste na letisku a musíte vyzdvihnúť batožinu. Po desiatich minútach sa dostanete na toto miesto a ihneď si vyzdvihnite svoj kufor.

A teraz, trochu iná situácia. Nájdete skratku a podarí sa vám dostať do batožinového kolotoča za dve minúty. Potom strávite zvyšných osem minút, kým sa objaví váš kufor.

V obidvoch prípadoch vám to trvalo nie viac ako desať minút. Avšak v druhom scenári ste sa pravdepodobne cítili viac netrpezliví a nespokojní. Je to spôsobené tým, že náš mozog nechce byť nečinný a dáva prednosť tomu, aby zostal zaneprázdnený. A za každú dokončenú úlohu vás odmeňuje dopamínom, hormónom šťastia.

Môžeme si zapamätať iba 3-4 veci naraz

Štúdie ukazujú, že náš mozog nemôže ukladať viac ako 3-4 kusy informácií naraz. Okrem toho môžu byť tieto informácie uchované len 20-30 sekúnd. Po tejto dobe ich zabudneme ak ich neustále v našej pamäti neosviežujeme.

Napríklad, jazdíte a telefonujete (nerobte to!). Človek na druhom konci vám dáva číslo, ale nemôžete si ho zapísať. Namiesto toho sa snažíte zapamätať si ho. Opakujte toto číslo znova a znova, aby ste si ho mohli uchovať vo vašej krátkodobej pamäti, kým si ho nebudete môcť zapísať.

Mimochodom, skutočnosť, že si vieme ľahšie zapamätať 3-4 informácie naraz, je dôvod, prečo toľko vecí pozostáva z 3-4 číslic alebo riadkov. Platí to pre čísla telefónnych a kreditných kariet a dokonca aj pre odsek, ktorý čítate!