Kedy ste naposledy niekomu zaklamali, že ste nepočuli telefón, aby ste nemuseli zdvihnúť? Alebo že mu jeho nový účes naozaj sekne, aj keď to nebola pravda? Takéto malé klamstvá, v angličtine označované ako “white lies”, používa väčšina z nás bežne, pričom často je to len otázka slušnosti. Veľké lži však ľahko môžu človeka stáť dôveru ostatných.
Ako teda zistiť, že sa vás niekto snaží oklamať? Je viacero spôsobov, no podľa psychologičky vám k odhaleniu klamára pomôže, ak si budete všímať tieto signály:
Silený úsmev
Ak sa človek usmieva, využíva takmer všetky svaly na tvári, vrátane tých okolo očí. Ak klame a snaží sa byť zdvorilý, jeho úsmev bude silený. Taký úsmev rozoznáte jednoducho – dotknutá osoba nepoužije všetky svaly na tvári, ale iba tie v oblasti úst. Môžete si prezrieť porovnanie úprimného úsmevu a klamlivého úsmevu. Na obrázku A vidíte úprimný úsmev, kde človek zapája všetky svaly na tvári, kdežto na obrázku B človek zapája iba svaly v oblasti úst.
Nesúlad medzi verbálnym a neverbálnym
Ak neverbálna komunikácia nekopíruje verbálnu, je dosť pravdepodobné, že daný človek klame. Ak niekto hovorí, že je smutný, ale jeho postoj a gestá pôsobia opačne, tak je podozrivý.
Časté dvíhanie pliec
Ak uprostred rozhovoru zdvíha často plecia, značí to, že si zachováva odstup od toho, čo hovorí. Keď sedíte pri stole a on presúva predmety tak, aby stáli medzi vami, naznačuje, že si stavia ochrannú bariéru. Neustále hranie sa s predmetmi, ako je napríklad zapaľovač či kľúče, hovoria o vnútornom napätí. Podobne je to aj, keď si neustále napráva kravatu či gombíky na rukáve. Signálom toho, že sa chystá vyriecť klamstvo, je rýchle žmurkanie. Takisto suché pery, ktoré si neprestajne zvlhčuje jazykom, nie sú znamením úprimnosti ani vnútorného pokoja.