Tajomstvá filmu PELÍŠKY: 10+ TOP perličiek o tomto kultovom českom filme, ktorý je plný improvizácie a nesmrteľných “hlášok”

Kultový film Pelíšky z roku 1999 pozná snáď každý. Hlášky typu “Maršal Malinovský” či “Kde soudruzi z NDR udělali chybu”, sa medzi divákmi ujali snáď už od jeho premiéry v kinách.

Koniec 60. rokov v bývalom Československu zachytáva životy dvoch rodín – Šebkovcov a Krausovcov. Životy a svetonázor dvoch rozdielnych a dominantných mužov, z ktorých každý má rebelujúce dieťa a uletených príbuzných. V dvojposchodovej vile v istej pražskej štvrti sa odohrávajú príbehy zľudovelých postavičiek, z ktorých každá prežíva svoj príbeh, aj keď smutný, ale s patričnou dávkou humoru a sarkazmu. Pozrite sa na niekoľko zaujímavostí z tohto kultového filmu.

Pieseň “Slunečný hrob” od kapely Blue Effect, ktorá bola použitá vo filme, bola za bývalého režimu zakázaná.

Dôvodom bolo, že bola venovaná Janovi Palachovi. Popularitu jej vrátil až režisér Jan Hřebejka, keď ju použil do svojho filmu Pelíšky.

Paradoxom filmu je, že hoci Emília Vášáryová (Krausová) hrá v snímke ženu, ktorá bojuje s ťažkou chorobou a nakoniec zomiera, v civile bol vážne chorý práve Jiří Kodet (Kraus), ktorý nakoniec zomrel 6 rokov po nakrúcaní filmu Pelíšky.