Je vám zle už po jednom poháriku? Môžete mať INTOLERANCIU ALKOHOLU a TOTO sú ďalšie príznaky!

O intolerancii laktózy či dokonca lepku už počul asi každý. Intolerancia alkoholu je však menej známa. Po nadmernom pití je zle takmer každému. Ľuďom s intoleranciou alkoholu je zle už pri troške. Pre vás a vaše zdravie sme tak pripravili zoznam príznakov etanolovej intolerancie, ktorá môže byť ľahko zamenená s príznakmi iných chorôb.

Ako sa ľudia s neznášanlivosťou alkoholu líšia od ostatných?

Zvyčajne sa alkohol v krvi pomaly rozkladá na acetaldehyd, ktorý je neskôr spracovávaný enzýmami po dlhú dobu. Ľudia s alkoholovou neznášanlivosťou majú v tele skreslené enzymatické aktivity. To znamená, že alkohol sa rozpúšťa príliš rýchlo a koncentrácia acetaldehydu v krvi vyvoláva vznik mnohých nepríjemných príznakov.

Kolísanie krvného tlaku

Ľudia s vysokým arteriálnym tlakom často trpia pulzujúcou bolesťou v spánkoch a majú závraty. Ak tlak naopak klesá, príznakmi môžu byť strata videnia, letargia a závraty.

Upchaný nos

Sme zvyknutí na prijímanie príznakov, ako je kýchanie, zablokovaný nos a nedostatok dychu, pretože ide o bežné príznaky prechladnutia. Zdroj symptómov však môže pochádzať z alkoholovej intolerancie. V nosovej sliznici je veľké množstvo kapilár. Pri expozícii etanolu sa na nich vyvíja edém, čo spôsobuje, že sa vám začne ťažko dýchať a to spôsobuje pocit kongescie nosovej sliznice.

Edém končatín

Keď alkohol vstúpi do tela, etanol spôsobuje intoxikáciu, ktorá spôsobuje, že osoba sa dehydratuje, čo vedie k zlyhaniu vylučovacieho systému. Výsledkom je, že nadbytočná tekutina sa hromadí v tkanivách a preto dochádza k opuchom.