Má váš POT nepríjemný zápach? Môže byť za tým choroba!

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako voniate a prečo práve takto? Zrejme nie a prvé čo spravíte je sprcha alebo použijete rôzne deodoranty. Telesný zápach ale o našom zdraví napovie viac, ako by ste čakali. Čo napríklad? Vďaka zápachu potu môžete odhaliť skryté ochorenie. Umožňuje to vraj imunitný systém, ktorý sa v prípade, že niekto zápasí s ochorením, správa aktívnejšie.

Švédski vedci tvrdia, že každá choroba má špecifický pach, na základe ktorého vedia ľudia určiť, či je niekto chorý. Umožňuje to vraj imunitný systém, ktorý sa v prípade, ak niekto zápasí s chorobou, správa aktívnejšie.

Pokiaľ váš pot zapácha ako ryba:

Nepríjemný zápach pripomínajúci rybinu môže človek spozorovať v prípade, že sa v jeho tele hromadí trimetylanín. Najčastejšie sa objavuje v prípade genetických porúch, kedy sa organizmus snaží zbaviť nahromadenej látky prostredníctvom moču, dychu a potu.

Tí, ktorí trpia trimetilaminúriou (syndrómom rybieho pachu), by mali zo svojho jedálnička vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú cholín, karnitín a lecitín. Tieto látky sa najčastejšie vyskytujú v červenom mäse, rybách, srvátke, vajíčkach, orechoch, semiačkach, pečeni a klíčkových obilninách. V prípade, že sa takýto zápach objaví vo vaginálnom výtoku ženy, je vhodné sa nechať vyšetriť na vulvovaginitídu.

Pokiaľ váš pot zapácha ako zhnité vajíčka:

… je možné, že jete až príliš veľa mäsa. Mäso je totiž pre tráviaci systém veľmi ťažkým produktom, čo je tiež dôvodom, prečo ľudia, ktorí denne jedia nadmerné množstvo mäsa, majú odpudivý sírový zápach, pripomínajúci pokazené vajcia. Príčinou tohto zápachu je nadmerná prítomnosť aminokyselín obsahujúcich síru najmä v červenom mäse. Tieto kyseliny nie sú škodlivé, musia byť ale dobre strávené, čo sa nedeje až tak často.