7 milovaných turistických miest, ktoré sme behom posledných rokov stratili!

Na svete sa nachádza nespočetné množstvo turisticky atraktívnych a zaujímavých miest, ktoré sú pre návštevníkov zaujímavé. Bohužiaľ, nič netrvá večne, a preto sa dnes pozrieme na sedem populárnych turistických miest, ktoré už žiaľ, minimálne v tej podobe, v akej na to svet bol zvyknutý, neuvidíme.

3Pláž Legzira, Sidi Ifni, Maroko

Pár krásnych oblúkov na pláži Legzira bol medzníkom a jedným zo symbolov Maroka, až kým sa jeden z nich v septembri 2016 nezrútil. Hromada sutín na pobreží bola jediná vec, ktorá zostala z prírodného divu, ktorý priťahoval tisíce turistov na pláž. Niektorí ľudia obviňovali miestne úrady.

Niekoľko mesiacov pred tragédiou si ľudia všimli trhliny a drobné kamene padajúce z oblúka, takže sa predpokladalo, že skôr alebo neskôr k zrúteniu dôjde. Miestni obyvatelia sa domnievajú, že úrady mohli tento oblúk ochrániť!

2Katedrála Notre-Dame, Paríž, Francúzsko

Oheň v Notre-Dame de Paris šokoval celý svet a stal sa takmer osobnou tragédiou pre každého francúzskeho občana. Majstrovské dielo francúzskej gotickej architektúry utrpelo masívnym požiarom 15. apríla 2019 značné škody. Podľa policajných vyšetrovateľov začal požiar v strede strechy katedrály. Príčiny tragédie sa stále skúmajú. Jedna z teórií naznačuje, že oheň môže byť spojený so stavebnými prácami, ktoré sa konali v katedrále v čase katastrofy.

Počas 8 storočí svojej histórie slúžila Notre-Dame ako náboženské, kultúrne a vzdelávacie centrum pre Francúzsko a celý svet a inšpirovala najvýznamnejších umelcov. Prežila niekoľko vojen, politických a náboženských konfliktov…

1Chrám Bel, Palmyra, Sýria

Hlavný chrám Palmyra bol zničený v roku 2015 počas vojny v Sýrii. Bola to jedna z najvýznamnejších náboženských stavieb z 1. storočia nášho letopočtu a antického sveta vo všeobecnosti. Z tejto vzácnej stavby ostalo pár stĺpov stojacich uprostred ruín.

Mesto Palmyra, svetové dedičstvo UNESCO, zahŕňalo monumentálne ruiny starobylého mesta, umenia a architektúry z 1. a 2. storočia a integráciu grécko-rímskych techník s miestnymi tradíciami. Malo tiež viac ako 1 000 stĺpov, rímsky akvadukt a pohrebisko s viac ako 500 hrobmi. Bohužiaľ, mnohé poklady tohto starobylého mesta utrpeli počas konfliktu v Sýrii.