7 milovaných turistických miest, ktoré sme behom posledných rokov stratili!

4Národný park Joshua Tree, Kalifornia, USA

Národný park Joshua Tree je nádherné miesto, ktoré sa môže pochváliť jedinečnými púštnymi ekosystémami so surrealistickými geologickými črtami a veľkým množstvom najneobvyklejších rastlín. V januári 2019 bol park otvorený pre verejnosť počas 35-dňového odstavenia vlády. Dohľad rangerov bol v týchto dňoch značne zredukovaný a park trpel hrozným vandalizmom.

“Ľudia” sťali vzácne stromy, založili požiare, poškodili chodníky a zanechali grafity na týchto úžasných miestach. Jeden z bývalých supervízorov parku povedal, že parku bude trvať 200 až 300 rokov, kým sa zotaví zo škôd, ktoré utrpel počas niekoľkých týždňov.

3Malá morská víla, Kodaň, Dánsko

Sochu vytvoril Edvard Eriksen v roku 1909 a túto pamiatku sme v priebehu svojej pomerne krátkej histórie mnohokrát takmer stratili. Nádherná morská panna bola dvakrát “sťatá”, stratila ruku a bola nespočetne krát pokrytá farbou a grafitmi.

Ľudia robili tieto hrozné činy, pretože boli asi znudení, opití alebo duševne chorí, alebo len preto, aby boli ich politické protesty pôsobivejšie. Nanešťastie je nepravdepodobné, že by táto pamiatka nikdy nebola cieľom vandalov, ale dúfame, že nájdeme niekoľko spôsobov, ako ju chrániť pred krutosťou ľudí.

2Jazero Mackenzie, Tasmánia, Austrália

V januári a februári 2016 utrpela Tasmánia ťažký požiar, ktorý postihol jedno z najmalebnejších jazier v regióne, jazero Mackenzie. Rýchlo sa šíriaci požiar tiež zničil unikátne rastliny, z ktorých niektoré nemajú šancu na regeneráciu.

Celkovo vznietil oheň 20 000 hektárov tasmánskej divočiny. Hoci teraz, roky po katastrofe, rastliny začínajú prejavovať známky oživenia, bude trvať dlho, kým uvidíme toto miesto znova nažive.

1Brimham Rocks, North Yorkshire, Anglicko

Nie je tajomstvom, že cestovný ruch ruší pamiatky, ale stále to znie neuveriteľne, keď ľudia zničia 320 miliónov rokov histórie v priebehu niekoľkých sekúnd. V júni 2018 deti zvrhli jeden z vyvažujúcich kameňov v Brimhamských skalách a kameň sa rozbil na kúsky.

Tieto podivne tvarované vyvažovacie skaly boli tvorené vetrom a ľadom počas miliónov rokov, ale z nejakého dôvodu ľudia považovali za vhodné zničiť túto krásu a históriu. Okrem fyzického zničenia prírodného pokladu, vyrezávajú aj svoje mená na týchto kameňoch, ktoré sa objavili ešte predtým, ako prví dinosauri kráčali po zemi…