Tajomstvá filmu PELÍŠKY: 10+ TOP perličiek o tomto kultovom českom filme, ktorý je plný improvizácie a nesmrteľných “hlášok”

Predstaviteľa otca Krause nemohol režisér Hřebejk dlho nájsť.

Vedel, že úloha je ako ušitá pre Jiřího Kodeta, ale pred rokmi spolu točili a nerozišli sa v dobrom. Režisér nakoniec našiel odvahu a Jiřího Kodeta oslovil. Tomu spočiatku rola veľmi nešla, bolo to spôsobené predovšetkým novo urobenými zubami, ktoré ho boleli a tiež trochu šušlal. Aj vďaka názoru Jiřího Krejčíka ale zostal režisér trpezlivý a Jiří Kodet nakoniec stvárnil jednu zo svojich najlepších rolí.

Veta: “Proletáři všech zemí, vyližte si prdel,” ktorú prednesie Jindřich Kraus (Jiří Kodet) nebola v scenári a nenájdeme ju ani v knihe “Hovno hoří”, voľnej predlohe k filmu. Vetu do filmu navrhol režisér Jiří Krejčík, ktorý tu hral profesora Stárka. Ten ju v šesťdesiatom ôsmom zareval do vrát ruských kasární. Nie je to však jeho pôvodný nápad. Heslo vymyslel herec a maliar Josef Hlinomaz, ktorý ho v šesťdesiatom ôsmom namaľoval na svoj obraz.

Rolu Krausovej mala pôvodne hrať Iva Janžurová.

Tá sa ale kvôli poverčivosti nechcela zmieriť so smrťou svojej postavy a žiadala preto scenáristu Jarchovského, aby upravil scenár. Ten to odmietol a úloha bola ponúknutá Emília Vášáryová.